YouTube İçin SEO ve İzlenme Arttırma Tavsiyeleri
Dijital Pazarlama Admin 13 Mayıs 2020

YouTube İçin SEO ve İzlenme Arttırma Tavsiyeleri

Her ne kadar günümüzde SEO (Search Engine Optimization) kavramı Google başta olmak üzere diğer arama motorlarıyla özdeşmişse de SEO’nun uygulanabileceği, gözden kaçan bir arama motoru daha bulunmaktadır. O da birçok kişi için sosyal medya yönü ön plana çıkan YouTube’dur. YouTube şaşırtıcı bir şekilde Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Aynı zamanda hedef kitlelere görsel ve işitsel olarak ulaşmak için harika bir platformdur. Fakat Google’a kıyasla içerisinde SEO optimizasyonu yapmak biraz daha farklıdır. Peki, nedir bu farklar ve ne yapmak gerekir; işte o da bu yazının konusudur. Yazımızda SEO tavsiyelerinin yanı sıra Youtube izlenme arttırmanın da ipuçlarını yakalayacaksınız.

1. Konsept Belirleyin.

Yapmak istediğiniz videonun konseptini iyi bir şekilde belirleyin, aynı tarzda veya fikirde olan başka videoları inceleyin. Videonuzu oluştururken asla konsept dışına çıkıp izleyicide kötü izlenim bırakmayın.

2. Anahtar Kelimeleri Tespit Edin.

Rakiplerin başarılı videolarını incelerken video başlıklarında ve açıklamalarında kullandıkları anahtar kelimeleri kendinize not alın.

3. Google ile Birlikte Değerlendirin.

YouTube videolarınız aynı zamanda Google aramalarında da sıralanmaktadır. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi analiz ederken Google'daki aramaları da dikkate almalısınız.

4. Başlıkta Anahtar Kelimenize Yer Verin.

Anahtar kelimelerinizi belirlediyseniz videonuza bu kelimelerin de içinde olduğu dikkat çekici bir başlık atmaya çalışın.

5. Video Açıklama Kısmına Özen Gösterin.

Video açıklaması kısmını geçiştirici bir şekilde kullanmak yerini bu kısmı videoda ne anlatıldığının güzel bir özetini anahtar kelimelerinizi de kullanarak özenle yazın.

6. YouTube Uzun Videoları Sever.

Eğer videonuzu -izleyiciyi sıkmayacağına inanıyorsanız- olabildiğince uzun tutun. YouTube'da izlenme sayısından daha önemli bir şey varsa o da izlenme süresidir.

7. Trafik Almaya Çalışın.

Kanalınıza trafik çekmek için bir blog sitesi kurmayı deneyin. Buna bağlı olarak sosyal medya hesapları da açabilir, buralarda yapacağınız hashtag çalışmalarıyla kanalınıza trafik çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra kaliteli içerikleriniz diğer YouTube içerik üreticilerinin de ilgisini çekecektir. Onlardan yardım isteyip ortak çalışmalar düzenleyerek takipçi sayınızı bu şekilde de arttırabilirsiniz.

8. Adım Adım Büyüyün.

Eğer YouTube'a yeni başlıyorsanız aşırı derecede genele hitap edecek konulardan uzak durun. Spesifik konularla ilerleyerek büyümeyi deneyin.

9. Video Kapaklarına Özen Gösterin.

Video kapaklarınızı olabildiğince dikkat çekici bir şekilde tasarlamaya çalışın. Bu tasarımların videoların aramalarda üst sıralara çıkmasına etkisi yok fakat iyi ve dikkat çekici bir tasarım belki de videonun başlığından bile daha efektif sonuçlar doğurabilir.

10. Asla ‘’Clickbait’’ Yapmayın!

Dikkat çekici kapak tasarımlarında asla ''clickbait'' yapmayın. Bu tuzağa düşen izleyici içeriklerinizde anlattıklarınız ne kadar kaliteli olsa da kanalınıza bir daha şans tanımayacaktır.

SONUÇ

Özet olarak her ay 1 milyardan fazla ziyaretçi alan YouTube firmaların, markaların, kişilerin hedef kitlelerine ulaşmasında rol alan ciddiye alınması gereken bir platformdur. Eğer hala bir YouTube kanalınız yoksa veya var olan kanalınızı yeterli düzeyde optimize etmemişseniz, çalışmalarınızda bu noktayı göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. YouTube ile birlikte bilinirliğiniz, ziyaretçileriniz, müşterileriniz hızlı bir şekilde artış gösterebilir.

Paylaş:

Şömine

Strafor Duvar Paneli En Ucuz

Paraşüt Kemer

Havayolu Taşımacılığı

Ambalaj Kağıdı

Plastik Kapak