Sosyal Medyada Hashtag Nasıl Kullanılır?
Dijital Pazarlama Admin 13 Mayıs 2020

Sosyal Medyada Hashtag Nasıl Kullanılır?

Günümüzde sosyal medya kullanımının değerini bilmeyen kalmadı artık. Fakat nasıl kullanılması gerektiğine dair haklı olarak birçok firmanın şikayeti bulunmakta. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de tabi ki bahsi geçen mecraların sürekli bir dönüşüm, sürekli inovasyon içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Sosyal medya çalışmalarında tüm bu anlatılanlara karşılık değişimden çok az nasibini almış bir etken bulunmaktadır ki o da hashtag kullanımıdır. Hashtag kullanımı bir kez temeli anlaşıldığında Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube vb. platformlarda sürekli olarak değerlendirilebilecek bir ögedir.

Sosyal medyada paylaşımların ilgili başlıklar altına girmesini sağlamak ve doğru kullanıcılara ulaşarak hedef kitleyi büyütmek için hashtag kullanmak oldukça önemlidir. Hashtag kullanırken şu maddelere olabildiğince dikkat edilmelidir:

1. Her Zaman En Sonda Kullanın.

Kullanıcının mesajı doğru anlaması ve okumayı kolaylaştırması için hashtag'leri açıklamanın sonunda kullanın.

2. Popülere Odaklanmayın.

Hashtag kullanımının amacı daha fazla kitleye ulaşmaktır. Fakat sırf popüler oldukları için vermek istediğiniz mesajın dışında olan hashtag'leri paylaşımınızda kullanmayın.

3. Hashtag’i Kontrol Edin.

Kullanmaya karar verdiğiniz hashtag için o hashtag’in başlığında nelerin paylaşıldığını araştırın. Belki de ismi doğru olsa da içeriği sizin paylaşımınızla alakasızdır. Mutlaka kontrol edin.

4. #her #kelime #için #ayrı #ayrı #hashtag #kullanmayın.

Hashtag kullanırken yapılan en büyük hatalardan birisi de bir slogan, bir motto içeren hashtag’i bölüm ayrı ayrı, kelimelerden oluşacak şekilde küçük hashtag’lere bölmektir. Bu son derece anlamsız ve çalışmaya hiçbir değer katmayan bir davranıştır. Hashtag’ler bir bütün şeklinde yazıldığında anlam kazanır.

5. Slogan Yaratın!

Eğer marka kimliğinize güveniyorsanız ve güçlü bir kampanya yürütecekseniz kendi sloganınızdan oluşan akılda kalıcı bir hashtag yaratmaya çalışın. Bu size kendi kitlenizi bir noktaya toplamak için büyük bir şans verecektir.

6. Çok Fazla Hashtag Kullanmaktan Kaçının.

Hashtag kullanırken paylaşımınızın altını olabildiğince doldurmaktan kaçının. Bunun iki farklı nedeni var. Birincisi bulunduğunuz platform sizi spam yapmakla suçlayıp cezalandırabilir. İkincisi ise okuyucunun dikkatini dağıtabilirsiniz. Kilit, konuyla alakalı ve popüler hashtag’lerden faydalanmaya çalışın.

7. Hashtag Araçlarından Faydalanın.

Paylaşımınızla alakalı bir anahtar kelime belirleyin ve o anahtar kelimeden yola çıkarak internette bulabileceğiniz hashtag araçlarını kullanın. Bu şekilde daha fazla hashtag’i saniyeler içerisinde elde edebilirsiniz.

Paylaş:

Şömine

Strafor Duvar Paneli En Ucuz

Paraşüt Kemer

Havayolu Taşımacılığı

Ambalaj Kağıdı

Plastik Kapak