E-Posta Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama Admin 13 Mayıs 2020

E-Posta Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlama, bir grup kişiye e-posta kullanarak ticari bir mesaj gönderme işlemidir. En geniş anlamıyla, potansiyel veya mevcut bir müşteriye gönderilen her e-posta, e-posta pazarlaması olarak kabul edilebilir. Reklam göndermek, iş istemek veya satış ya da bağış istemek için e-posta kullanmayı içerir. E-posta pazarlamanın en önemli avantajlarından birisi uygun bir maliyetle yapılabilmesidir. Ayrıca diğer pazarlama seçeneklerine kıyasla detaylı bir şekilde raporlanabilir. Başarılı bir şekilde kullanılması firmalara kurumsal bir imaj kazandırır veya var olan imajlarını tazeler. Bunu saniyeler içerisinde yapabilmesi ise çok büyük bir artıdır. Tabi e-posta pazarlama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır:

1. Listenizi Oluşturun.

E-posta pazarlaması yaparken kitlenizi çok dikkatli bir şekilde hazırlamak zorundasınız. Gıda sektörü ile ilgili bir çalışma hazırlarken e-postanızın teknoloji sektöründe çalışan bir okura gitmesini istemezsiniz. Bu hem kötü çalışma hem de yanlış bütçelendirme doğuracaktır.

2. Geri Bildirime Teşvik Edin.

Hazırlanan mail düz bir şekilde bilgilendirici bir çalışma olmaktan çıkmalıdır. Bilgilendiriciliğin yanı sıra yaratıcı olmak, okuyucuyu harekete geçirecek bir şekilde düzenlenmelidir.

3. E-Postanızı Özelleştirin.

Firmanızın isteklerine cevap verebilecek hedef kitlenizle iletişime geçeceğinizden emin olmalısınız. Onların davranışlarına ve ilgil alanlarını analiz ederek değer verdikleri ortak bir noktadan yakalamaya çalışın.

4. Spam Meselesine Dikkat Edin.

Gönderilen e-postalar okuyucuların spam klasörlerine düşebilmektedir. E-postalarınızın spam klasörlerine düşmesinin nedenlerinden birisi muhtemelen sizi daha önce spam olarak işaretlediklerinden kaynaklanmaktadır. Bu da e-posta pazarlamanıza daha dikkatli ve detaycı yaklaşmanız gerektiğini ortaya koymakta.

5. Abonelik İptalini Kolaylaştırın.

Çalışmanızda ne kadar başarılı olursanız iş dünyasında her türlü müşteri ile karşılaşabilirsiniz. Okuyucularınızdan bazıları belki de reklam görmeyi hiçbir şekilde istemiyor olabilir. Onlara e-postanızda abonelikten kolayca çıkabilecekleri, rahatça görülebilen bir buton ayırmalısınız. Abonelik iptalini zorlaştırmak size kötü bir marka imajı olarak dönecektir.

6. Mobil Uyuma Önem Verin.

E-postanızı tek bir platforma göre tasarlamayın. Farklı platformlarda nasıl görüneceğinin ön izlemesini mutlaka yapın. Özellikle günümüzde mobil cihazların öneminin inanılmaz derecede arttığı düşünülürse akıllı telefon ve tabletler için tasarımlarınızı gözden geçirin.

7. Test edin.

E-posta pazarlamaya başlamadan önce test etmeyi asla unutmayın. Ufak gruplara çalışmanızla ilgili nerelerde eksik olabileceğini belirlemeye yönelik test e-postaları yollayın ve sonuçları raporlayıp daha iyi bir çalışmaya yelken açın.

8. Verilerinizi Raporlayın.

E-posta pazarlamanın en güzel özelliklerinden birisi de başta da belirttiğimiz gibi raporlanabilir olmasıdır. Elde ettiğiniz verileri özenli bir şekilde raporlayın ve gelecek çalışmalarınız için dikkate alın.

Paylaş:

Şömine

Strafor Duvar Paneli En Ucuz

Paraşüt Kemer

Havayolu Taşımacılığı

Ambalaj Kağıdı

Plastik Kapak