Markanız İçin Doğru Renkleri Nasıl Seçersiniz?
Marka Admin 13 Mayıs 2020

Markanız İçin Doğru Renkleri Nasıl Seçersiniz?

Renklerin tüketici davranışı üzerindeki etkisini anlamak, markanızın başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Araştırmacılar tüketicilerin %85'inin renklerin belirli bir ürünü seçmek için en büyük motivasyon kaynağı olduğuna inanırken, %92'sinin genel olarak görsel görünümü en ikna edici pazarlama faktörü olarak kabul ettiğini belirtmektedir. Markanız için alakalı, unutulmaz ve ilham verici bir renk paleti seçmek için şunları deneyin:

1. Neye Odaklanacağınızı Belirleyin.

Markanızın hedeflerinin ne olduğu ve hedef kitlenizin nasıl hissetmesini istediğiniz hakkında net bir fikre sahip olmak, markanız için seçebileceğiniz en etkileyici renkleri seçmenize yardımcı olacaktır.

2. Psikolojik Etkilerini Düşünün.

Birçok teknoloji markasının logosunun mavi olduğunu hiç fark ettiniz mi? Özgürlüğü, güveni, zekayı ve ilerlemeyi sembolize etmek için bu pasif rengi kullanan Facebook, IBM, Intel ve HP'yi düşünün. Renk psikolojisini anlamak, müşterilerinizden uyandırmak istediğiniz duyguları yansıtmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, web sitenize göz atarken birinin heyecanlı veya enerjik olmasını istiyorsanız, kırmızı, sarı veya turuncu gibi koyu renkleri düşünün. Ya da sakinleştirici bir etki için pastelleri veya doğadan ilham alan blues ve yeşillikleri deneyin.

3. Rakiplerinizi Analiz Edin.

Sektörünüzdeki diğer markaların logolarını, web sitelerini ve renk düzenlerini araştırmak, rekabet etmek mi yoksa öne çıkmak mı istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

4. Yeni Şeyler Denemekten Korkmayın.

Heinz 'Squirt Blastin' yeşil ketçap şişesini çıkardığında ilk yedi ayda 10 milyondan fazla şişe satıldı ve markanın tarihindeki en yüksek satış artışıyla sonuçlandı: 23 milyon dolar... Farklı renklerin tüketiciler üzerinde çok farklı etkileri olabileceği bilinen bir gerçektir. Markanızla en alakalı güçlü renk paletini bulmak için en az üç seçeneği denediğinizden emin olun.

Paylaş:

Şömine

Strafor Duvar Paneli En Ucuz

Paraşüt Kemer

Havayolu Taşımacılığı

Ambalaj Kağıdı

Plastik Kapak